להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 שלח
רקע
 
עולם הפרסום והשיווק הישראלי, מתגאה תמיד בחשיבה היצירתית של החומר המקומי. מיטב המוחות כאן מקיימים מרדף מתמשך אחר "הדבר הבא" - הרעיון הבא שיפתיע, המדיה הבאה שתרגש. הרצון לדבר מחוץ לקופסה מביא איתו רוח של חשיבה מקורית ופתיחות לכיוונים אחרים, כאלה שאף אחד לא חשב עליהם קודם.

אך בימים אלו, בהם מילים כמו "אפליה" ו"הדרה" עולות שוב ושוב על סדר היום הציבורי, נשאלת השאלה, האם אותם אנשי פרסום נועזים וחצופים מוכנים לגלות פתיחות לא רק לסוג אחר של רעיונות, אלא גם לסוג אחר של עובדים?
 
רוני גרין, בעלת משרד הפרסום החברתי גרין קריאייטיב, מצאה תשובה לא מעודדת: אחת האוכלוסיות שנתקלות במחסומים הגדולים ביותר בהשתלבות בשוק העבודה החופשי היא אנשים עם מוגבלויות. בישראל ישנם למעלה מ-742,000 אנשים עם מוגבלויות בגילאי העבודה, ובאופן מפתיע פחות מעשרה אחוזים מהם מועסקים בעבודה הדורשת הכשרה מקצועית והשכלה גבוהה. רוב העסקים במשק בכלל, ומשרדי הפרסום בפרט, נמנעים מלהעסיק אנשים עם מוגבלות.
 

 
הנתונים המכעיסים הביאו את רוני לעשות מעשה. היא הקימה את מעצבים עצמאות - מיזם חדש לפיתוח עצמאות תעסוקתית בקרב אנשים בעלי מוגבלויות, אשר רכשו השכלה במקצועות הפרסום והשיווק ורוצים להשתלב בעבודה בתחום.  
 
מעצבים עצמאות הינו מיזם שונה וייחודי בנוף הישראלי. בשונה ממיזמים רבים בתחום העסקת בעלי מוגבלויות, אין מדובר כאן על הקמה של מסגרת תעסוקתית ייעודית ונפרדת עבור אנשים עם מוגבלויות אלא בתכנית לשילוב מלא בשוק העבודה החופשי. לאחר שנה בה פועל המיזם כפיילוט ומספר משתתפים כבר השתלבו בעבודה במקצוע, השאיפה למימוש הפוטנציאל ומינוף הכשרה מקצועית לכדי תעסוקה הוגנת ומספקת בתחום הפרסום והשיווק, כבר לא נראית כפנטזיה רחוקה.
 

הרעיון להקמת המיזם השאפתני, נולד במשרד הפרסום גרין קריאייטיב, המתמחה במיתוג, פרסום ושיווק של אג'נדה חברתית. רוני גרין, מנכ"לית המשרד, שימשה כמנטורית לשתי נשים, אולגה ואיילה, אותן הכירה במהלך עבודתה כמרצה לתקשורת חזותית במכללת "אתגר" בבאר שבע. שתיהן עברו תקופת התמחות והכשרה במשרד, וכיום, לאחר הדרכה מקצועית ועסקית, שתיהן בעלות עסק עצמאי ועובדות עם מגוון רחב של לקוחות.

                          
                      
  
אולגה מספרת
 
  איילה מספרת

"לפני שנה לא ידעתי כלום", מספרת איילה, שהקימה סטודיו בשם "ayala dahan" לעיצוב ואיור בקרית גת. "בעזרת התמיכה של רוני התקדמתי, למדתי איך עובדים, והיום, שנה אחרי, חוברות שאיירתי הגיעו לסטימצקי. זה הישג מדהים מבחינתי, יש בזה סיפוק עצום". אולגה, אשר פתחה סטודיו לעיצוב גרפי בשם "כתם" בבאר שבע, מוסיפה: "רוני הוסיפה לי ביטחון עצמי שלא ידעתי שקיים אצלי. היא הראתה לי שאני יכולה להתקדם ולהתמקצע".

שתי ההצלחות הללו, היוו עבור רוני את ההשראה להקמת מיזם מעצבים עצמאות. היא החליטה לפתח את תכנית ההכשרה והליווי ולמקד אותה באוכלוסיית בעלי המוגבלויות, אשר מתקשה לפרוץ את מחסומי הדעה הקדומה. העובדות שמצאה בשטח חשפו בפניה את האבסורד הגדול, בו גם הטובים והמוכשרים בתחומם נדחים ע"י משרדי הפרסום והמיתוג עקב מוגבלותם. רוני החליטה שברצונה לשנות גישה זו, ולהוכיח כי איכות העבודה אינה נפגמת בשל המגבלה ואף להיפך - במקומות בהם דרושה יצירתיות וחשיבה שונה, דרושים אנשים החיים את שגרת חייהם באופן שונה.

בימים אלו, מתפתח מיזם מעצבים עצמאות לכדי תכנית ארצית רחבת היקף. על מנת להרחיב את הפעילות, נדרשים כעת שיתופי פעולה אסטרטגיים עם ארגונים במגזר הציבורי, השלישי והעסקי, אשר ירתמו למטרה ויסייעו לקדם את החזון.